top of page
Bademli
    Dikili-Denizköy güzergahının tam ortasında kalan her iki yerleşim merkezine 10'ar kilometre uzaklıkta doğal ve tarihi güzelliklere sahip cennet gibi köylerimizin önde gelenlerindendir.
Antik dönemde "Işıksaçan" anlamına gelen Arginoussai Adaları bu köyün dünya çapında tanınmasına neden olan iki zenginliğidir.Anadolu Osmanlı egemenliğine girdiğinde Bademli'de de Yunanlılar ile Türkler bir arada yaşıyorlardı.
  Kahvehaneler, bakkallar, meyhaneler ortak uğrak yerleriydi.. İki farklı kültür bu küçük köyde uzun yıllar dostça yaşam sürdüler..
Mübadele döneminde Bademli'den 800 kadar Yunanlı, çoğunluğu Midilli (Lesbos)Adası'na göç etti... Yerlerine Ege adalarından ve Yunanistan'dan gelen Türkler yerleştirildi.
Bademli bakirliği,kazdağlarının etkisinde kalan havası,berrak temiz denizi sebebiyle 'saklı cennet' ismini almıştır.
Fame koyu,Killik koyu,Hanımın Koyu, Pizza Plajı, Kayra Plajı, Fransız Ilıcası ve Çiftliği, Bademli Ilıcası, Hayıt Limanı, Aşıklar Tepesi, Köy Plajı görülmesi gereken yerlerdir.Koruk şurubu içilmeden geçilemez.Teknolojiye yenik düşmemiş doyumsuz lezzete sahip zeytinyağı ile meşhurdur.
O dönemde Bademli Köyü'nün adı Ancanos idi. Bu ismin Yunanca'da "Melek" kelimesinden türediği düşünülmektedir.
Bademli'de her yer zeytinliklerle kaplıdır.Bölgeye özel asırlık zeytin ağacları vardır.Bu ağaçlardan elde edilen zeytinyağı çok özel ve nadir ürünlerdendir.Ülkemizin bir çok yerinden kişiler özel siparişlerle ailelerinin zeytinyağı ihtiyaçlarını buradan karşılarlar.

Çok sayıda yazlıkçı son dönemde sürekli köyde yaşamaya başladığından ekonomik hareketlilik artmıştır. Cyrano de Bergerac filminin köstümleriyle Oscar Ödülü kazanan dünya çapındaki ünlü isim Franca Squarciapino ile yakın dostu Cesar Ödüllü İtalyan sahne tasarımcısı Ezio Frigerio Bademli'de muhteşem evler inşa ederek  dünya çapındaki aktör, yazar, aktrist ve mimarları konuk etmeye başlamışlardır.

Homeros’un “sıvı altın” olarak nitelendirdiği zeytinyağı, soframıza çeşitli işlemler görerek gelir.Zeytin ağacının bulunduğu toprak özelliklerine göre, yağış rejimine göre, toplanış şekillerine göre, gübreleme ve kullanılan tarım aletleri gibi birçok faktör zeytinyağının asidi üzerinde etkilidir. Asidi düşük olan zeytinyağı boğazımızı biraz yakar; ama vitamin ve mineral bakımından en zengin olan yağlardır.

Bademli Köyün den Çandarlı Yönüne doğru 4 km geçtikten sonra sağ tarafınızda kalan denize paralel konumdaki adaları görebilirsiniz.Adalar ve çevresi yatçıların büyük ilgisini çekmektedir.

Antik dönemlerden beri varlığı bilinen ılıca adını Bademli Köyünden alır. Su sıcaklığı kaynağında 65 Derece, denizde ise 42 derece olarak seyretmektedir

Helen dilinde Argi-Noessai yani Ak Adalar sözcüğünün zamanla kısalarak Arginousai adı çıkmıştır.Adalar üç adadan oluşmaktadır. Kalem Adası, Garip Adası ve Güvercinlik Kayalarıdır. MÖ.406 yılında Sparta komutanı Lysandros

 donanma komutanlığı dolunca görevini Efes’te  bulunanKallikratidas’a teslim eder. Kallikratidas mevcut donanmasını ilave gemilerle güçlendirerek Midilli Adasının kuzeyindeki Methymna kentini ele geçirir. Bölgede dolaşan ufak Atina Donanmalarını kolayca ele geçirir.

Hidroasetat ve arsenik bulunan suyun ağrı, sızı, romatizma,  böbrek taşı ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.Ilıcanın kaynak yerinde devşirme taşlardan yapılma bir havuz oluşturulmuş ve üstü açık bırakılmış, basit bir dört duvar bulunmaktadır. Bu dört duvar çevredeki yapı temellerinin taşları kullanılarak yapılmıştır. Bu binanın hemen yanında zeytinlik tarafında hamam temelleri göze çarpmaktadır. Eski yapı temellerinin Roma Döneminden kalma olduğu tespit edilmiştir.

DALGIÇ VE EKOLOJİK TURİZİM
Bölge her ceşit balığı barındıran doğal yapısından dolayı dalgıçların uğrak yerlerindendir.
Dağ havası eşşsiz manzarası ile yürüşcülerin yeni keşfi olan  Karadağ’daki volkanik Karagöl, doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir.Bu bölge ekolojik turizm için de oldukça idealdir.
İki oda bir salondan oluşan dairemizde açık mutfak mevcuttur,Bir odamızda Double yatak, bir diğer odamızda iki adet tek kişilik yatak vardır, Salonda geniş koltuk ayrıca barbükülü teras vardır.
Family Suit 1 y 1.jpg
Odamızda konforlu ortamda, Double yatak, geniş Banyo, Wc,Televizyon,Mini buzdolabı,Klima, 24 saat sıcak su,Klima ,Wireless bağlantısı, kahvaltı bulunmaktadır.

 
WhatsApp Image 2022-09-02 at 15.03.20 (1).jpeg
Geniş bir odadan oluşan havuz manzaralı odamızda,Double yatak,Açılınca iki kişilik yatak olabilen koltuk bulunmaktadır.

 
DSC_5339.JPG
Ailecek rahat edebileceğiniz odamız, İki bağımsız bölümden oluşuyor.Bir odada Double yatak, diğer odada açılınca iki kişilik yatak olabilen koltuk mevcuttur.
 
Suit Oda 6 (3).jpg

© 2023 by Er Turistik Apart Otel. Gülin Er

bottom of page